Nebaví vás už nakupování drahého a nekvalitního česneku v obchodech? Jedinou možností je vypěstovat si česnek na své zahrádce.
Základ úspěchu je zdravá, kvalitní sadba a správně provedená a načasovaná výsadba. Používejte zásadně zdravou sadbu, nejlépe uznanou. Důležité je i střídání pěstebních ploch! Od dnešního dne máme v zahradnictví Kuřim k prodeji Sadbový česnek DUKÁT a TOPAZ
odrůda Dukát – bílý paličák, má 5 – 7 velkých stroužků (o hmotnosti 75 – 90 gramů), skladovatelnost má dobrou – vydrží do května, dukát je poloranou odrůdou, poměrně odolnou proti virózám.
odrůda Topaz – je to poloraný ozimý fialový paličák s mírně plochými cibulemi o hmotnosti 80 až 120 gramů, obsahujícími 8 až 11 velkých stroužků, odolná vůči virovým chorobám.
Níže jsme pro vás připravili krátký návod jak na úspěšné pěstování česneku.
Moření:
Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%) – proti háďátku zhoubnému a vlnovníku česnekovému, která již obsahuje přípravek, který je účinný proti houbovým chorobám. Moříme vždy jednotlivé stroužky, nikdy ne celé cibule česneku. Ty necháme předepsanou dobu louhovat v roztoku. Roztok nelze používat opakovaně. Po namoření musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby na suchém větraném místě.
Výsadba:
Půda pro pěstování česneku by měla obsahovat dostatek humusu a vápna. Česnek nesnáší přímé hnojení organickými hnojivy a přehnojování dusíkem. Proto by měla být půda vyhnojena před výsadbou minimálně 14 dní. Teď je vhodná doba právě na prohnojení Cererit na česnek a cibuli. Půda by měla být nakypřená do hloubky cca 15 cm a zbavená kamení.
Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia = Ideální je sázet česnek tak, aby ještě dobře zakořenil, ale nadzemní část začala růst až na jaře.
Spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby 5- 8 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží.
Během celé vegetace je vhodné rozrušovat půdní škraloup, hluboká kultivace je nevhodná.
Budeme se těšit na vaši návštěvu!
Michaela Olšanová
Michaela Olšanová