V posledních dnech se v zahradnictví potkáváme s mnoha dotahy na různé choroby a škůdce, může za to teplé počasí a krátká zima – to vše jsou příznivé podmínky pro rozvoj chorob a škůdců ve Vaší zahradě nejčastěji to jsou Mšice, Zavíječi, plísně, strupovitost. Právě proto jsme pro Vás připravili malý přehled chorob a škůdců, kteří Vás mohou v těchto dnech pěkně potrápit. Pokud Vás zužuje nějaký škůdce nebo choroba, napadenou část rostliny nafoťte a my Vám určíme původce a nabídneme účinný způsob ochrany rostliny, stačí to pak celé zaslat na náš mail: info@zahradnictvi-kurim.cz a my Vám poradíme. Nezapomeňte, však prosím, že čím více informací nám poskytne a čím více napadených částí rostlin pošlete, tím přesněji Vám určíme danou chorobu nebo škůdce.

 

Zavíječ zimostrázový – hlavně napadá buxusy

Zelené housenky s černou kresbou dorůstají délky 4 cm a jsou velmi žravé. Škodí požerky na listech a dokáží zkonzumovat i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve! Pokud nechcete přijít o svůj buxus, začněte pravidelnou prohlídkou keřů. Tu byste měli provádět v době, kdy jsou tito škůdci aktivní, v našich podmínkách od března do října.

Vhodné postřiky: Sanium, Karate, Mospilan

 

Mšice – jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh (růže, balkonové rostliny, zeleninu, ovocné stromky, okrasné stromky aj..) Je nutné reagovat na ně urychleně, protože mohou na rostliny přenést různé choroby. S tímto známým škůdcem se můžete setkat jak v bytě, tak i na zahradě. Mšice sají z rostlin šťávu, a tím je připravují o živiny a oslabují je. Poznáte to jednoduše, listy napadené rostliny jsou značně zkroucené a dochází k jejímu chřadnutí i změně barvy. POZOR! Nejčastějším přenašečem jsou mravenci.

Vhodné postřiky: Mospilan, Karate, Biool, Rock Efect

Dobré jsou i Lepové žluté desky, vylepit do korun stromů, abychom ochránili naše stromy!

 

Molice – si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech, paprikách aj.

Molice je hmyz o velikost 2 mm, žlutavé barvy, jehož křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Dospělci i nymfy škodí sáním na spodní straně listu, kde také můžeme najít vajíčka. Rostliny následně reagují kadeřením, svinováním listů případně i změnou barvy poškozených míst.

Vhodný postřik: Mospilan, Karate, Substral

 

Sviluška – poškozuje rostlinu vysáváním listů, většinou odspodu. Její přítomnost zjistíme, když při podrobném prohlížení listu objevíme jemné pavučinky a skoro nezřetelné dospělce obvykle světlé barvy. Napadení se také projevuje žloutnutím listů, ze kterých svilušky vysávají šťávu.

Vhodný postřik: Vertimec, Nisorrum

 

Kromě chemických přípravků je na trhu také několik bio preparátů, které působí na bázi čistě přírodních látek, třeba různých solí a olejů. Tento princip využívají například produkty Biool, NeemAzal, Rock Efect

 

 

Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin (pelargonie a jiné balkónovky, zeleninu, růže, ovocné stromky aj). Charakteristickým znakem napadení je bělavý, stíratelný povlak, který se vyskytuje na svrchní straně listů, později na stoncích a květech. Dochází k deformacím a zasychání listů i letorostů. Na plodech se napadení projevuje rezavým zbarvením ve tvaru sítě.

Padlí se rychle šíří ve vlhkém prostředí. Optimální teploty pro výskyt a šíření padlí jsou 20-24°C.

Vhodný postřik: Discus, Kumulus

 

Plíseň bramborová – je velice nebezpečná choroba. Za příznivých podmínek dokáže během několika dnů sežehnout celý porost rajčat či brambor. Zůstanou jen zkroucené seschlé listy na hnědnoucích stoncích. Nedozrálé plody již nedozrají. Rajčatová sezóna skončila.

Na plodech se objevují malá šedozelená místa, která se rychle zvětšují, nemocné pletivo hnědne a povrch je vrásčitý. Pletivo pod skvrnami je rovněž tmavé. Obdobně jako u brambor vznikají na listech neohraničené vodnaté, později hnědé skvrny, které se rychle šíří

Vhodné postřiky: Ortiva, Champion , Kuprikol

 

Černá skvrnitost růží – způsobuje na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Důležitým faktorem v boji s touto chorobou je odstraňování jak napadených listů na rostlině, tak i sběr a likvidace opadaných listů. Choroba na nich totiž dokáže přezimovat.

První postřiky provádíme od začátku června a následně pak v průběhu celé vegetace.

Frekvence opakování postřiků závisí na počasí. Choroba se šíří především za teplého a deštivého počasí.

Vhodné postřiky: Discus

 

Korkovitost muškátů – je fyziologická porucha, která se objevuje u převislých forem. Příčinou bývá nadměrné zalévání nebo nerovnoměrný přísun vody. Porucha se projevuje zvětšením povrchových buněk a tvorbou drobných zelených zduřenin. Takto zvětšené buňky později odumírají a hnědnou.

Ochrana je preventivní, vyplatí se používat kvalitní, propustné substráty a zalévat rovnoměrně, bez zbytečného přelévání.

Neváhejte a pokud máte problém dejte vědět rádi vám pomůžeme!

 

Toto předčasné a uspěchané počasí také dává zabrat ovocným stromům, které jsou již rozkvetlé, určitě by jsme neměli zapomenout vyvěsit bílé lepové desky, proti pilatce, která si momentálně bude klást vajíčka do rozkvetlých jabloních, meruněk, třešní…

Taktéž by se nemělo zapomenout na postřik proti padlí a strupovitosti a hlavně moniliové spále.

Vhodné postřiky: Signum (proti moniliové spále), Discus (strupovitost a padlí)

Pokud si nebudete vědět rady neváhejte a navštivte naše zaměstnance rádi vám pomohou!

Michaela Olšanová
Michaela Olšanová