V posledních dnech se v zahradnictví potkáváme s mnoha dotahy na různé choroby a škůdce, může za to deštivé a vlhké počasí – to vše jsou příznivé podmínky pro rozvoj chorob a škůdců ve Vaší zahradě nejčastěji to jsou Mšice, Zavíječi, plísně, strupovitost, plísně. Ohrožená může být celá zeleninová, ovocná úroda, ale i osazené truhlíky za okny a rostliny v zahradě. Právě proto jsme pro Vás připravili malý přehled chorob a škůdců, kteří Vás mohou v těchto dnech pěkně potrápit nebo před čím se mít na pozoru. Pokud Vás zužuje nějaký škůdce nebo choroba, napadenou část rostliny nafoťte a my Vám určíme původce a nabídneme účinný způsob ochrany rostliny, stačí to pak celé zaslat na náš mail: info@zahradnictvi-kurim.cz a my Vám poradíme. Nezapomeňte, však prosím, že čím více informací nám poskytne a čím více napadených částí rostlin pošlete, tím přesněji Vám určíme danou chorobu nebo škůdce.
Zavíječ zimostrázový –  postrach PĚSTITELŮ BUXUSŮ!
Zelené housenky s černou kresbou dorůstají délky 4 cm a jsou velmi žravé. Škodí požerky na listech a dokáží zkonzumovat i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve! Pokud nechcete přijít o svůj buxus, začněte pravidelnou prohlídkou keřů. Tu byste měli provádět v době, kdy jsou tito škůdci aktivní, v našich podmínkách od března do října.
Vhodné postřiky: Karate, Mospilan, Sanium Ultra
Mšice – jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh (růže, balkonové rostliny, zeleninu, ovocné stromky, okrasné stromky aj..) Je nutné reagovat na ně urychleně, protože mohou na rostliny přenést různé choroby. S tímto známým škůdcem se můžete setkat jak v bytě, tak i na zahradě. Mšice sají z rostlin šťávu, a tím je připravují o živiny a oslabují je. Poznáte to jednoduše, listy napadené rostliny jsou značně zkroucené a dochází k jejímu chřadnutí i změně barvy. POZOR! Nejčastějším přenašečem jsou mravenci. Proto je vhodné kmeny pomazat lepem proti mravencům.
Vhodné postřiky: Mospilan, Karate, Biool, Rock Efect
Molice – si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech, paprikách aj.
Molice je hmyz o velikost 2 mm, žlutavé barvy, jehož křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Dospělci i nymfy škodí sáním na spodní straně listu, kde také můžeme najít vajíčka. Rostliny následně reagují kadeřením, svinováním listů případně i změnou barvy poškozených míst.
Vhodný postřik: Mospilan, Karate, Careo
Sviluška – poškozuje rostlinu vysáváním listů, většinou odspodu. Její přítomnost zjistíme, když při podrobném prohlížení listu objevíme jemné pavučinky a skoro nezřetelné dospělce obvykle světlé barvy. Napadení se také projevuje žloutnutím listů, ze kterých svilušky vysávají šťávu.
Vhodný postřik: Vertimec, Nisorrum
Biologické postřiky
Kromě chemických přípravků je na trhu také několik bio preparátů, které působí na bázi čistě přírodních látek, třeba různých solí a olejů. Tento princip využívají například produkty Biool, NeemAzal, Rock Efect
Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin (pelargonie a jiné balkónovky, zeleninu, růže, ovocné stromky aj). Charakteristickým znakem napadení je bělavý, stíratelný povlak, který se vyskytuje na svrchní straně listů, později na stoncích a květech. Dochází k deformacím a zasychání listů i letorostů. Na plodech se napadení projevuje rezavým zbarvením ve tvaru sítě.
Padlí se rychle šíří ve vlhkém prostředí. Optimální teploty pro výskyt a šíření padlí jsou 20-24°C.
Vhodný postřik: Discus, Kumulus
Plíseň bramborová – je velice nebezpečná choroba. Za příznivých podmínek dokáže během několika dnů sežehnout celý porost rajčat či brambor. Zůstanou jen zkroucené seschlé listy na hnědnoucích stoncích. Nedozrálé plody již nedozrají. Rajčatová sezóna skončila.
Na plodech se objevují malá šedozelená místa, která se rychle zvětšují, nemocné pletivo hnědne a povrch je vrásčitý. Pletivo pod skvrnami je rovněž tmavé. Obdobně jako u brambor vznikají na listech neohraničené vodnaté, později hnědé skvrny, které se rychle šíří
Vhodné postřiky: Dithane, Ortiva, Champion , Kuprikol
Černá skvrnitost růží– způsobuje na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Důležitým faktorem v boji s touto chorobou je odstraňování jak napadených listů na rostlině, tak i sběr a likvidace opadaných listů. Choroba na nich totiž dokáže přezimovat.
První postřiky provádíme od začátku června a následně pak v průběhu celé vegetace.
Frekvence opakování postřiků závisí na počasí. Choroba se šíří především za teplého a deštivého počasí.
Vhodné postřiky: Discus, Dithane, Folicur
Před čím se mít na pozoru!!!
Mravenci – mravenci jsou přenašeči Mšice, pokud je někde zahlédnete z velké pravděpodobnosti se u Vás zanedlouho vyskytnou i Mšice. Určitě doporučujeme preventivní ochranu a to potřít lepem kmeny stromů, nasypat Substral proti mravencům kolem stromů nebo zalít jejich hnízdo. Pozor, přípravek Substral na mravence se přestává vyrábět, doporučujeme jeho zásobení.
Slimáci – v tomto deštivém počasí se rozmnožilo mnoho slimáků, kteří momentálně útočí na čerstvě vysazené přísady, jahodníky a jiné pro ně lákavé a chutné věci. V zahradnictví máme skvělé zkušenosti s přípravkem Granulax, stačí jej jen trochu. Pokud máte domácí zvířátka nezoufejte, i na ně je pamatováno a přípravek Neudorff Ferramol je neškodný právě pro ně.
Korkovitost muškátů – je fyziologická porucha, která se objevuje u převislých forem. Příčinou bývá nadměrné zalévání nebo nerovnoměrný přísun vody. Porucha se projevuje zvětšením povrchových buněk a tvorbou drobných zelených zduřenin. Takto zvětšené buňky později odumírají a hnědnou.
Ochrana je preventivní, vyplatí se používat kvalitní, propustné substráty a zalévat rovnoměrně, bez zbytečného přelévání.
Neváhejte a pokud máte problém dejte vědět rádi vám pomůžeme!
Michaela Olšanová
Michaela Olšanová