I když to dle kalendáře nevypadá konečně začíná jaro, v těchto dnech, kdy je skoro každý doma můžete využít svůj čas a relaxovat prací na zahradě.
A pro ty z vás, co by si rádi udělali sami údržbu, máme pár rad.
Určitě jako první nás čeká velký úklid, nejen zametení cestiček a altánků, ale i odstranění napadaného listí, chvojí…
V tomto období nás určitě čeká i prořezání ovocných dřevin, zejména jabloní a hrušní, v době rašení můžeme později i ostříhat slivoně, meruňky, broskve. Také je nezapomeneme přihnojit např. Ledkem.

Můžeme prostříhat menší ovocné keře jako je rybíz a angrešt a vinnou révu.
Aby se stromům v této sezóně dobře dařilo, je nejlepší nakypřit trošku povrch půdy kolem stromků.
Střídání vysokých a nízkých teplot, deštivé vlhké počasí – to vše jsou příznivé podmínky pro rozvoj chorob a škůdců ve Vaší zahradě. Ohrožená může být celá úroda právě teď. Proto bychom neměli opomenout také postřik proti chorobám a škůdcům, zejména teď, když je ideální doba na postřik proti kadeřavosti Broskvoně (Champion, Kuprikol…), Moniliové spále u třešní a višní (Signum, Souprava Zdravá meruňka – proti moniliové spále a proti mrazu) a postřik proti přezimujícím škůdcům jako jsou např. mšice, píďalky, svilušky, housenky obalečů… (Imporo PS nebo Jarní souprava), také nezapomeneme na postřik před květem angreštu proti padlí (Discus, Kumulus). A do korun ovocných stromů umisťujeme lapače proti pilatkám (Zdravá zahrada – bílé lepové venkovní desky).
Také můžeme začít prostříhávat okrasné keře, teď je ideální doba na ty co kvetou v létě. Ty jarně kvetoucí ostříháme až po odkvětu (Šeřík, Zlatý déšť…) a seřízneme plamének (Clematis) u ostatních popínavých rostlin odstraníme vrcholové výhony a odumřelé celé. Později pak provedeme i řez růží, u mnohokvětých na 7 oček u velkokvětých na 3 očka, nezapomeneme je přihnojit. Také traviny zakrátíme na cca 10cm.
Jakmile počasí to počasí dovolí, odstraníme ze zatravněné plochy napadané listí, zbytky jablek, větví, pochopitelně vyhrabeme i mech a odumřelé části trávy.
První seč by se měla provést hlavně kvůli zarovnání trávníku, myslete na to, že by se měla však zakrátit jen o 1/3 původní výšky. Poté by se měla travní plocha provzdušnit, provádí se mechanicky vertikutátorem nebo za pomocí vertikutačních hrábí. Díky vertikutaci se trávník provzdušní a má lepší přístup pak k živinám a vodě. Mějte ale na paměti, že při vertikutaci, musí být již prohřátá zem, což doufáme v březnu již bude.
Pochopitelně nesmíme zapomínat i na jarní hnojení, nejlepší pro nastartování travnaté plochy je hnojivo s větším podílem dusíku, jako je např. Hnojivo Expert Plus – které i zvyšuje odolnost proti plevelům nebo Travin – který nejenže provzdušňuje trávník, ale i hnojí a likviduje plevel.
Na likvidaci mechu v trávníku je dobrý dolomitický vápenec nebo Mech Stop, který dodává i živiny.
TIP: Na zahradách našich zákazníků při pravidelné údržbě se nám osvědčila technika nejdříve pohnojit travní plochu krátkodobým hnojivem a po 14 dnech přehnojit dlouhodobým hnojivem.
Pokud máte velkou/malou zahradu nebo málo času, nebojte se oslovit naše Zahradnictví, naši zahradníci Vám rádi pomohou a kompletní jarní údržbu udělají za Vás. Stačí nás kontaktovat mailem (info@zahradnictví-kurim.cz nebo na telefonu)
Michaela Olšanová
Michaela Olšanová