V zahradnictví Kuřim máme na výběr velké množství Hydrangea, přesněji jde o Hydrangea paniculata (Hortenzie latnatá), je to opadavý keř, který dorůstá až 1,5 – 2 metry. Je to velký vzpřímený keř se sytě zeleným olistěním, který má velké krásné květenství po celý červenec až do podzimu, které se tvoří na koncích a má velikost až 30cm. Květy se jsou na nových výhonech a tak se rostlina může libovolně tvarovat. Nejlépe na jaře zakrátit, aby bohatě kvetla.

Hortenzie latnatá není náročná ani na půdu ani na stanovištní podmínky, má ráda jak slunná místa tak i stinná. Je odolná proti větru a mrazu. Na záhony se hodí jak solitéra, tak i jako v zapojené výsadbě.

V našem zahradnictví máme odrůdy:

´Wings Red´ tato odrůda je zajímavá, svým postupným květenstvím od bílé, přes růžovou až do červena, toto květenství vydrží až do podzimu. Díky velkému obsahu nektaru láká u včelky a motýly. Taktéž je výborná do suchých vazeb.

´Diamantino´ česky se jí někdy říká malý klenot, patří mezi nejodolnější odrůdy na mráz a je vhodná i do nejsevernějších míst. Květy jsou vhodné jak do vázy, tak i na sušení, Má bohaté velké bílé květenství, které má tvar diamantu. Začátkem července začíná zeleným květem a později se zbarví až do jasně bílé barvy a vydrží až do října.

´Early Harry´ se říká paní Kulatá, má úžasná květ, v červnu začne mít drobné bílá kvítka, které jsou pak doplněny kompaktnějším růžovo/bílý květ. Taktéž její stonky hned zaujmou a to svojí fialovo/červenou barvou, která se postupem času přemění z červené na vínovou až oranžovou.

´Little Fresco´ patří mezi menší kultivary a dorůstá se 60 – 80cm, začíná kvést od června do září a její kompaktní květenství je tvořeno z drobných květů od odstínů růžové barvy.

´Vanille Fraise´ se dorůstá až 1,5m, je kompaktního tvaru s převisem postranních větví. Nejzajímavější jsou na koncích květy, ty rozkvétají v průběhu července a měří 30cm, nakvétají postupně od spodní části, než dokvetou vrchní bílé květy, ty spodní se zabarví do růžové.

V zahradnictví naleznete i různé odrůdy Magnolia jak v keřové formě, tak i na kmínku. Magnolia má ráda slunná stanoviště, snese i mírný polostín, nejlépe chráněný od silných větrů, aby jarní mraze nespálily květy. Půda by měla být propustná a dobře živená, při výsadbě je dobré k ní namíchat kompost, rašelinu a písek. Je dobré ji i zamulčovat a okolo nic nepěstovat, rostliny okolo by jí mohly brát živiny a ona by pak málo kvetla. Řez se nedoporučuje, ale pokud by nebylo zbytí určitě hned po odkvětu. Magnolie je zajímavá tím, že má na jaře krásné květy, které postupně opadají a až posléze má listy. Je to keř opadavý, vysazuje se hlavně jako solitérní keř či strom. Keře se dorůstají 3 – 5m. V zahradnictví máme spousty zajímavých nových odrůd se zajímavým zbarvením.

´Blue Baby´ modro-šedý květ, ´Pink Beaty´ růžová, ´Red as Red´ červeno/fialová, ´Black Tulip´ vínová, ´Yellow Bird´ žlutá.

A spousty jiných krásných odrůd a keřů u nás naleznete, budeme se těšit na vaši návštěvu!!

 

 

Michaela Olšanová
Michaela Olšanová